Kursu Darbs   

                                                         kursi@progmeistars.lv

 

#11   2007. gada 8. novembris

                                        ®

 

Pulkveža Brieža 6-1, tel. 7336035, www.progmeistars.lv


                                                                                                                             


 


Apsveicam Sergeju Seļutu jubilejā!

 

Par palīdzību, organizējot pirmās sponsoru grupas, un par daudz ko citu mums ir jāpateicas tieši viņam. 1992.gadā mūsu kursi pirmo reizi nokomplektēja sponsoru grupu. Atradām sponsorus, kuri piešķīra naudu iestājeksāmenu organizēšanai. Mēs noeksaminējām ne mazāk par 500 skolēnu un atlasījām divas grupas pa 10 cilvēkiem katrā. Un pēkšņi sponsori atteicās apmaksāt apmācību. Stāvoklis ... drausmīgs.

Te piepeši es atcerējos Sergeju. Mēs ar viņu mācījāmies paralēlās klasēs Rīgas 1.vidusskolā: viņš fizikas novirziena klasē, es – matemātikas. Pēc tam mūsu ceļi pašķīrās: Sergejs aizbrauca mācīties uz MIFI, bet pēc augstskolu beigšanas mēs ar viņu nonācām kopā Zinātņu akadēmijas Fizikas institūtā. Pēc tam viņš devās biznesā, pie kam lietas viņš vadīja ļoti veiksmīgi. Sergejs bija viens no SIA „Fortek” dibinātājiem.

Es devos pie viņa ar savām bēdām un „Fortek” (toreiz es vedu pārrunas ar S.Seļutu un N.Bergu) uzņēmās šo grupu, bet vēlāk daudzu turpmāko grupu sponsorēšanu. Desmitiem bērnu no šīm grupām kļuvuši par vadošajiem speciālistiem, zinātniekiem. Viņi absolvējuši universitātes ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā, ASV, Kanādā.

Pēc pusgada „Fortek” ierādīja kabinetu S.Meļņikam, datoru klasi, auditoriju, iedeva tehniku, ar kuru mēs varējām startēt šajās telpās. Bet vēl pēc kāda laika mūs uzaicināja kļūt par „Fortek” nodaļu.

2000.gadā, saplūstot „Fortek” ar „Microlink”, tika izveidota jauna firma „Progmeisters”. Mēs sakām Sergejam lielu paldies un vēlam viņam stipru veselību un panākumus!

 

 

Uzņemšanas noteikumi.

5.-12.klašu skolēnu uzņemšana maksas grupās sākumnodaļā un pamatnodaļā tiek veikta 3 reizes gadā janvārī, maijā, septembrī. Bez pārrunām tiek pieņemti skolēni uz lietišķo nodaļu.     Bez pārrunām tiek pieņemti olimpiāžu godalgas ieguvēji un skolēni ar labām atzīmēm matemātikā. Reflektants uzrāda administrācijai diplomu vai liecība.
           Līdz 13.01.2008. pēc pārrunas rezultātiem tiek pieņemti pārējie skolēni. Reflektants vienojas ar administrāciju par pārrunas laiku un uzrāda administrācijai liecību vai izziņu no skolas.

13.01.2008 pārrunas notiks SIA “Progmeistars” telpās (Pulkveža Brieža 6-1). Lai Jūs pielaistu pie testēšanās, Jums vajadzētu piereģistrēties caur internetu vai pa telefonu 7336035. Pārrunas sākums tiem, kas stājas uz pamatnodaļ, plkst.10.00, bet tiem, kas stājas uz sākumnodaļu, plkst.12.00. Līdzi jāņem pildspalva un skolēna apliecība. Jāzina savs personas kods. Pārrunas rezultāti tiks izlikti 14.01.2008 pēc plkst.12.00.  Pieņemtie pēc pārrunas 13.01.2008. rezultātiem, maksā un reģistrējas 14. – 16. janvārī. Piereģistrēties var pie kursu sekretāres un pa e-mail kursi@progmeistars.lv

 

 

 

They're Back.

Turbo iedvesmoja uz  programmēšanu

veselu paaudzi –  viņi atgriežas,

 lai izdarītu to vēlreiz!

http://www.turboexplorer.com/

 

 

Jā, tas tā ir. Turbo atgriežas. Un, lūk, vēl viens citāts no vietnes http://www.turboexplorer.com/ : 1983.gadā Borland izdarīja revolūciju programmatūrā, izveidojot Turbo Pascal – vienu no pirmajām programmu izstrādāšanas vidēm. TurboPascal padarīja iespējamu personāldatoru pielikumu komercizstrādi. Jaunā produkcija piešķir jaunu dzīvi populārajam Turbo brendam un nodrošina lietotājus ar vienkāršu, bet jaudīgu izstrādnes vidi. Turbo izstrādāšanas vide ir apgūstama ātri un viegli, tajā pašā laikā nodrošinot augstu programmēšanas produktivitāti.

Pilnīgi jauni Turbo C++, Turbo Delphi, Turbo Delphi for .NET un Turbo C# satur vairāk nekā 200 pārnēsājamos komponentus, nodrošinot visu, kas jums vajadzīgs, lai sāktu reālu programmu izstrādi jau šodien.

 

Un vēl. Visi 4 produkti tiek piegādāti divās versijās: Professional un Explorer. Explorer versija paredzēta programmētājiem−amatieriem, skolēniem un programmētājiem−iesācējiem. Un Explor versija tāpat kā Trial tiek izplatīta bez maksas uz 99 gadiem! Vienīgais ierobežojums – tikai viens Explore produkts vienam datoram.

Lai uzstādītu sev jebkuru no četriem minētajiem produktiem, jāizdara sekojošais:

1. Jāreģistrējas, lūk, šajā lapā:

http://cc.codegear.com/Freeaspx?id24722

saņemt pa pastu aktivizācijas datni un nokopēt to sava      datora atbilstošajā katalogā.

2. Uzstādīt, ja tie vēl nav uzstādīti: Microsoft.NET 1.1 un SDK, Java#, InternetExplorer 6.01, MS XML. Visi šie produkti tiek izplatīti bez maksas. Visa nepieciešamo instalāciju paketi var lejupielādēt tieši no TurboExploer vietnes vienā failā prereqs.zip (228 Ì).

3. Uzstādīt izvēlēto produktu. Faila TurboDelphi uzstādīšana aizņem 319 M. Var lejupielādēt arī vienu 530 Ì apjoma failu – CD paraugu, ierakstīt atbilstošu disku un likt no tā. Kas gatavs lejupielādēt vairāk par 500 M – atnesiet tukšu CD disku – es ierakstīšu.

 

Viss. Es esmu to izdarījis. Un ļoti priecājos J

Un jums novēlu programmēšanas prieku un prieku no programmēšanas.

 

 

 

2007.gada Nobela prēmija fizikā

(No MIL materiāliem)

 

Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija Stokholmā paziņojusi Nobela prēmijas 2007.gada laureātus fizikā. Nobela prēmijas fizikā 2007.gadā piešķirta francūzim Alebrtam Fertam (foto pa kreisi) no Parīzes Orsī universitātes un vācietim Peteram Grunbergam no Cietvielu fizikas institūta Jūlihā.

 

 

Pirms Nobela prēmijai Ferts bija apbalvots ar vairākiem starptautiskiem apbalvojumiem, to vidū ir Amerikas Fizikas biedrības prēmija un Francijas Fizikas biedrības Žana Rikāra vārdā nosauktā prēmija. 2007.gada janvārī Fertam un Grunbergam tika piešķirta Japan Prize prēmija, kuru Japānas Zinātnes un tehnoloģijas fonds piešķir „par izciliem sasniegumiem zinātnes jomā, kas kalpojuši cilvēces labā”.

Ferts un Grunbergs nodarbojās ar magnētiskās pretestības vai magnētrezistivā efekta izpēti – cietā vadītāja elektriskās pretestības izmaiņa, iedarbojoties ārējam magnētiskajam laukam. 1988.gadā viņi neatkarīgi viens no otra atklāja jaunu „gigantiskas magnētiskās pretestības” (GMP – GMR) parādību. Pirmo reizi uzmanību magnētiskās lauka iedarbībai uz elektriskās strāvas lielumu tieši pirms 150 gadiem pievērsa angļu fiziķis lords Kelvins. Viņš atklāja likumu, kuru šodien skolās pārbauda fizikas stundās: kad magnētiskais lauks iedarbojas gareniski strāvas virzienam, pretestība pieaug, bet ja šķērsām tai – samazinās. Šī parādība ieguva magnētiskās pretestības anizotropojas nosaukumu un radusi neskaitāmi daudzus praktiskus pielietojumus mūsdienu elektrotehnikā. GMP efekts tika atklāts, pateicoties jaunajām tehnoloģijām, kas izstrādātas 1970-tajos gados dažādu materiālu sevišķi plānu kārtu (dažu atomu biezu) iegūšanai.

Tādejādi pēc zinātnieku domām GMP var uzskatīt par vienu no pirmajiem nanotehnoloģiju piemērošanas piemēriem praksē. Gigantiskās magnētiskās pretestības efekta izmantošana radīja krasu ierakstu blīvuma palielināšanu cietajos diskos. Sakarība ļoti vienkārša – slānis ar gigantisko magnētisko pretestību ir ārkārtīgi kompakts, ātrs, jūtīgs un visbeidzot ļoti vienkāršs magnētisko lauku devējs. Novietots virs ātri rotējošas cietā diska plāksnes, šāds slānis paklausīgi izseko zem viņa lidojošo bitu magnētiskos laukus un uzreiz pārveido tos elektriskajā strāvā.

Taču neklājas domāt, ka prēmija iedota par nanotehnoloģijām vai pat par cieto disku izmēru samazināšanu. Patiesībā savos rakstos par gigantiskās magnētiskās pretestības parādības atklāšanu nākošie Nobela prēmijas laureāti par praktisko pielietojumu rakstīja ļoti vispārināti. Un prēmija tika piešķirta tieši par lietas zinātnisko pusi, nevis par šī efekta ieviešanu IT-tehnoloģijā.

Alberts Ferts un Peters Grunbergs turpina tradīciju, saskaņā ar kuru par Nobela prēmijas laureātiem kļūst tikai gados veci un no zinātnes jau aizejoši cilvēki, lai gan tas ir pretrunā Nobela novēlējumam, kas paredzēja ar prēmiju atbalstīt aktīvus pētniekus. Bet 106 gados pārāk augsta kļuvusi Nobela prēmijas autoritāte, lai kļūdītos izvēlē. Par rekordu kļuva sprintera ātrums, ar kādu tika ieviests GMP efekts.

 

Shareware.

 

— tas ir programmatūras tips, kuru nosaka šādu programmu izplatības īpatnības. Dažreiz šis termins tiek interpretēts kā „nosacīta bezmaksas programmatūra”.

            Shareware pamatprincips – „izmēģini, pirms pērc” (try before you buy). Vispirms lietotājs maksā tikai par failu lejupielādi no internēta vai par nesēju. Noteiktā laika sprīdī, kas aprasti mēdz būt 30 dienas, viņš var lietot programmu, testēt to, apgūt tās iespējas. Ja beidzoties šim laikam lietotājs nolems turpināt izmantot programmu, viņam ir jānopērk programma (jāreģistrējas), samaksājot autoram noteiktu summu. Pretējā gadījumā lietotājam jāpārtrauc programmas lietošana un tā jāizvāc no sava datora.

            Tā kā daži lietotāji turpina lietot arī turpmāk, tad ražotāji veic virkni darbību, cīnoties ar šādiem pārkāpējiem. Dažreiz programma pēc 30 dienām nevar iedarbināt. Dažreiz nepieejamas kļūst atsevišķas funkcijas. Dažreiz funkcionalitātes paliek pilnā apmērā, bet lietotājam laiku pa laikam parādās atgādinājums par to, ka viņš lieto nereģistrētu versiju.